Bylo probráno v „tepelná úprava výrobků dovařováním“ a v tabulce.
Myslí se tím uzení hustým a studeným kouřem 12hod -2-3 dny. U párků a vuřtů to nepřichází v úvahu.
Způsob, kterým se uzené maso nebo slanina zpevní a zároveň otevře (napaří) na povrchu masa nebo slaniny. Zároveň se smyje přebytečná sůl. Tím dojde k lepšímu pronikání chuťových a konzervačních látek z kouře do vnitřních částí šrůtků. V praxi se používá ponoření do vařicí vody a ponechání cca 5-15 min. Co je delší, spadá již do vaření nebo dovařování. Jeho účel může být různý, liší se dle předpisu. Jsou totiž výrobky, které se otuží, zabarví, dovaří a douzují, případně ještě dosušují.
Jedná se o dodání roztoku láku koncentrace (3-8%) do vnitřních částí masa a hlavně ke kosti. Tam se totiž maso nejdříve kazí, je to způsobeno tím, že než se dostane lák do hlubších částí masa (šunka), trvá to dlouho (někdy i týden) a po tuto dobu jsou tyto části bez konzervace. Řešíme to takto: Opatříme si injekční stříkačku (alespoň 10 ml obsah) s dlouhou jehlou (alespoň 5-8cm). Nasajeme lák do stříkačky a vpichem vstřikujeme kolem kosti, kloubů a vnitřních částí masa roztok sol. směsi do vnitřku. Nemusíme se bát množství, bude-li ho více, koncentrace se postupně vyrovná při naložení. Na takovou šunku je potřeba alespoň 15-20 vpichů.
Jedná se o prověřený způsob zavěšení málo soudržných kusů masa a slaniny (u té zvláště když je bez kůže). Když je uzené povázané motouzem, tak je nepoužíváme. Do šrůtku vpíchneme zašpičatělou špejli kolmo k předpokládanému vpichu háčku a část, která vyčnívá, (tu se špičkou) ulomíme. Háček vpíchneme tak, aby jeho špička projela šrůtkem pod špejlí. Tímto zajistíme háček proti vytržení z masa nebo slaniny. Nepodceňovat, spadlý kus slaniny může při neopatrném topení i chytnout a požár udírny je „efektní věc“. Právě proto je v udírně odkapávací miska.
Při bourání masa z pašíka vzniká velké množství ořezaných a vyřezaných kousků masa, kterým se souhrně říká „ vepřový výřez“. Je to též maso, které ořežeme při začišťování šrůtků. Může být tučný nebo libový, to podle toho, co v něm převládá. Nemáme-li ho, náhrada je snadná. U tučného nahradíme bůčkem, u libového pleckem. Totéž platí v případě skopového.
Při výrobě rolád máme většinou k dispozici větší či menší „hroudu masa“. Postupujeme tak, že postupně velmi ostrým nožem odřezáváme od povrchu, kolem dokola, plát masa až ke středu, tzn. loupáme spirálovitě. Vlákna masa v zarolované roládě jsou podélná tzn v ose rolády. Tento plát se dá upravit případným naklepáním paličkou na maso (pozor, nepřehnat, pracujeme většinou s naloženým masem a to je křehké). Naklepání se dá provést s úspěchem na silnější fólii (třeba igelit), kterou vložíme pod plát a druhou polovinu přehneme na vrch masa. Přes folii pak maso naklepáme. To nám umožní později roládu balit jako štrůdl.
V případě šály se jedná o svalovou skupinu, která je v celku a není překrojená nevhodným způsobem. Řez masa je červený, kdežto šála je obalená ve svalových blánách a je tudíž do šedavé barvy (na povrchu). Šrůtkem masa je většinou myšlen čistě zaříznutý plát nebo chcete-li hranol masa. Klasický šrůtek je plát bůčku o rozměrech cca 10 cm na šířku a řezaný napříč z vepřového boku. Délka je dána velikostí udírny a nebo šířkou vepř. boku.
Jedná se o velmi rychlý způsob, jak zjistit proleženost masa. Vezmeme kousek bůčku z láku a 5 cm od kraje ho zmáčkneme palcem a ukazováčkem (může být i prostředníček) proti sobě. Projdou-li prsty masem až k sobě, je maso správně naložené a bude po vyuzení i křehké. Nejde-li to, uvažte jak budete udit (teplota kouře). Při studeném kouři doporučuji dát zpět do láku a počkat.
Jedná se samozřejmě o střívka.
Jedná se o přiměřeně silný provázek, který nesmí být chlupatý. Nejlépe lněný nebo konopný. Používá se na vázání rolád a podobných výrobků. Jde použít s úspěchem i při uzení masa, bůčku a zvláště slaniny, kde hrozí nebezpečí spadnutí šrůtku z háčku, pokud se nepoužije systém „špejle a háčku“.
K zamezení intenzivního hoření dřeva plamenem se používá několik způsobů, nejednodušší je zavřít přístup vzduchu do ohniště. To ale neřeší vlhkost použitého kouře, je třeba ji udržovat v určitých mezích. Jde o to, že lepší je vlhčí a hustý kouř než suchý a hustý kouř (vysušuje se maso, a to dost nerovnoměrně směrem od povrchu masa). Toho dosahujeme tím, že vlhčíme dřevěná polínka vodou namáčením v kbelíku a totéž děláme s pilinami nebo hoblinami. Zatápění provádíme dřevem a topíme až do doby roztopení udírny na žádanou teplotu. Potom se přejde na topení dubovým nebo bukovým dřevem a teprve potom se vkládá maso. Zasypání ohně namočenými pilinami způsobí klesnutí teploty, ale co je hlavní, zvýší se hodně hustota kouře a jeho vlhkost. K dosažení zvýšené vlhkosti lze používat ruční postřikovač na květiny nebo jednoduše si upravit PET láhev. Tímto postřikovačem se stříká do ohně většinou v závěru uzení.