Na počátku byl oheň – a jeho ovládnutí bylo jedním z nejdůležitějších kroků v historii člověka a v neposlední řadě v kultuře jeho stravování. Dnes – přibližně o 40 000 let později – se stále ještě nadšeně scházíme u ohně a společně se z něj těšíme. Praskání uhlíků, vůně kouře a opékaných pokrmů neztratily nic ze své dávné fascinace. Následujte nás k „modernímu ohništi“ a prožijte kouzlo grilování na dřevěném uhlí a originální BBQ atmosféru!
Zapálení V kultuře grilování přivedla firma Weber ovládnutí moderního ohně k dokonalosti. To se projeví už při zapálení – s briketami a uhlím, pomůckami k zapálení ohně a know-how Weber zvládne dnes rozdělat oheň bezpečně, čistě a pohodlně každý.
Množství uhlí je pro teplotu v grilu rozhodující. Teplotu lze regulovat promoci větracích průduchů.
Na začátku všechny průduchy otevřete.
Čím více jsou větrací průduchy přivřené, tím menší bude teplota.
Uhašení: Všechny větrací průduchy zavřete a uhlí uhasne. Velké uhlíky můžete znovu použít.
Rozmístěním žhavého uhlí vzniká v grilu několik teplotních zón. Čím blíže je uhlí u roštu, tím vyšší je teplota. Kleštěmi na uhlí můžete rozprostřít žhavé uhlí různými způsoby, v tomto případě se jedná vždy o již rozžhavené uhlí ze zapalovacího setu:
Oheň na dvou zónách nebo metoda 50/50: Žhavé uhlí posuňte na jednu stranu grilu. Dvě teplotní zóny pro přímé a nepřímé grilování.
Volské oko/pyramida: Postavte pyramidu z uhlí k získání koncentrovaného žáru blízko u roštu. Perfektní k prudkému opékání steaků (searing).
Ohnivý kruh: nepřímý žár uprostřed roštu, přímý žár na okrajích, např. pro pizza kámen.
Třízónový oheň: Uhlí je na palivovém roštu uspořádáno vzestupně (šikmo). Na jedné straně roštu tak není téměř žádné uhlí, uprostřed o něco víc a na druhém okraji se nachází většina uhlí.
Nepřímé grilování stejnoměrným žárem: Do středu palivového roštu se umístí hliníková miska naplněná vodou, vpravo a vlevo od ní uhlí. Tím vznikne v grilu stejnoměrná teplota.